Ch.st.Wailerott


2010

*30.10.10 - Adélka Wailerott s velkou pravděpodobností bude mít štěňátka, protože v sobotu ve Štěpánově u Olomouce splnila poslední podmínku do chovu, bonitaci.

Majitelé Adélky mají problémy se zády a jak jsem už možná psala níže, tak si ještě její  hlavní psovodkyně z jara ošklivě zlomila nohu. Proto jsem bonitaci s Aduškou absolvovala já a manželé Šimšálkovi nás povzbuzovali a když bylo třeba, pomáhali - třeba podat zapomenutý náhubek.

První část zkoušky Adélka zvládla naprosto s přehledem. Byla vyrovnaná, na všechny se smála a ani pověstné měření jí nevadilo. Problém ji byl akorát udržet, když jiné psy při posuzování exteriéru lákali na fotbalové míče.

V druhé části, kdy se kousalo na rukáv, bylo poznat, že se s Adélkou poslední půlrok moc necvičilo, kvůli zdravotním indispozicím. Techniku holka moc neuměla, ale chtěla moc a moc, což se na bonitaci správně posuzuje.

Takže si z této chovatelské akce odnáší tento bonitační kód: B3,H1b,J2,4,L1a,M1b,T2,Z1/6

A my se těšíme na štěňátka pod záštitou naší CHS, takže s příjmením Wailerott, která jsou plánovaná na jaro 2012. To se pak naše chovatelská stanice rozroste o jednu malou fenčí pidiprdélku.

 

!! Fotky z bonitace zde !!

Fotky Lídy Fialové: https://www.rottweiler.cz/component/content/article/18-vycvik/172-bonitace-svod-mladych-stepanov-30-10-2010

 

*19.9.10 - Fotky z návštěvy u Adélky. Všimněte si nerotvajleřího psa, toho dostala, aby se osvalila a měla s kým běhat. Jmenuje se Rony, je kříženec asi Cane corsa s něčím a je z útulku.

Odkaz zde: https://picasaweb.google.com/Kristyna.jr/19910Adelka#

  

*4.9.10 -Jsou tomu přesně dva roky, co se narodilo deset našich A štěňátek. Pro mnohé jejich majitele je to neuvěřitelné, ale většina kynologických příruček by o nich řekla, že jsou už dospělí. Ač já zastávám teorii, že rtw dospívá až ve 3 letech. Ale vlastně si myslím, že psychicky zůstávají věčná miminka. Zkrátka - moji, malí broučci, doufám, že nikoho nezlobíte, jste nesmírně hodní a všichni jsou hodní na vás (to je důležitější), každý den vám někdo řekne jak vás má rád. Před spaním vám páníček řekne "Dobrou noc", protože bez toho nemůže moje miminko usnout a nemít noční můru. A že jste rádi, že máte to, co máte a vůbec by jste neměnili.

- Barunce jsem na dvouleté výročí porodu pogratulovala, že to krásně zvládla a není to na ni vůbec poznat. Někdy si myslím, že by mezi své dítka bez problémů zapadla. Před večeří dostala smrdutou, šlachovou kost a na večeři suprovou baštu - při její přípravě enormně tancovala.

 

*2.9.10 - Barunka se poslední týden oficiálních prázdnin standardně flákala a užívala si hezkého počasí. Na programu byly každodenní procházky, válení se v trávě, což je jeji vrchní koníček a musí se provést alespoň 20x denně; papaní, otravování, strašení pošťaček, vyhlížení zvěře a muškování. Muškování je činnost, kdy Ba poletuje po hromadě hlíny přikrytou plachtou, na které se vyhřívá spoustu hmyzu, případně ještěrek, a Baruška po nich plácá packou.

- Další novinka o Barce je zase pro neznalce neuvěřitelná. Když se věnovala své oblíbené kratochvíli, vyhlížení srn, které chodí na louku vedle naší zahrady; stála na asi třímetrové zídce. Pak se samozřejmě nemohla zdržovat obíháním, takže to skočila rovnou dolů! A později stála se zvednutou přední tlapkou, nicméně než jsem k ní došla, používala nožku normálně. Později jsem zjistila, že má stržený paspárek, ale chová se naprosto normálně - vizte níže.

- Dnes si Baruš doslova "naryla hubu". Hrály jsme si před domem na vydlážděném plácku. Pak se slečna rozhodla, že udělá svůj oblíbený nájezd (Začne běhat tryskem kolem mě a buď těsně předemnou uhne, nebo to do mě rovnou napere, někdy ve výskoku. A má z toho hroznou legraci a radost.). Tentokrát to měl být velký nájezd, v plánu měla oběhnout celý dům. Skočila ze schodů, v akci je nikdy nesbíhá, ale uklouzla jí mokrá tráva. Přední nožičky se jí rozjely do boku, hlavička šla dolů ale Barunčino tělo pokračovalo v pohybu dál. Tak vyryla v hlíně zhruba 1.5 metru dlouhou brázdu, při které vypadala jako letící kačena. K můj smích podpořilo, když se zvedla během ani ne vteřiny a pokračovala v trysku dál. Jakoby to bylo celé nacvičené herecké představení. Nové fotky Barky zde.

*29.8.10 - Adélka se zúčastnila mezinárodní výstavy v Mladé Boleslavi (mezitřída), posuzoval italský rozhodčí p.Mannucci. Ale bohužel to nebyl Adélčin den, a tak se ukázala jako skákající koza. A také se na ni podepsaly dva měsíce lenošení (majitelka má zlomenou nohu, a proto s ní nemůže dělat tolik, jak je zvyklá) a bylo ji vytčeno hlavně nevýrazné osvalení. Takže slavnostně oznamujeme, že se v naší chovatelské stanici poprvé objevilo VD3. Kompletní výsledky zde.

* 6.8.10 - Před 14 dny Adélka udělala zkoušku ZM a dnes přišla zpráva, že ve vytrvalém dešti pokořila zkoušku ZOP. O letošních prázdninách se ji moc daří a na výcvikových táborech nám ostudu rozhodně nedělá. Ke zkoušce samozřejmě gratulujeme!

* 24.7.10 - Adélka nám opět udělala radost. V sobotu přišla (majitelé překvapení vždy přiměřeně dávkují) zpráva, že právě složila zkoušku ZM. Body zatím neznám, ale až je zjistím, ihned dodám. (Samozřejmě psovodovi i Adélce gratulujeme!)

* 20.7.10 - Přišlo vyhodnoceni Abramova rtg. Už při snímkování u veterináře bylo jasné, že nebudou samé nuly, takže jsem je ani neočekávala. Snímek kyčlí vypadal docela dobře, jen na levé nožce slabý náznak. Od p.Petráše přišel výsledek DKK 1/0. Snímek loktů byl trochu horší, nicméně jsme s majitelem odcházeli s vědomím, že to vypadá na dvojku (po patřičném komentáři od veterináře se stupnicií a polopatickém vysvětlení). Vzhledem k tomu, že pro lokty je malá stupnice (poze tři stupně) rozhodli jsme se, že ani s dvoujkou Abram do chovu nepůjde. Proto, když přišel výsledek DLK 3/1, zklamaní nejsme. Abram patří mezi psy tzv. magory. Neustále běhá, skáče a pořád něco po psím vyřizuje, a proto bude patřit do skupiny psů, kteří sice mají dysplazii, ale nemají pohybové problémy. Důležité je, že známe opravdový stav dysplazie, protože Abram má rtg pořizován skoro až ve dvou letech. (Kdybychom ho do chovu chtěli protlačit, šel by na rtg již v roce, jak se to obvykle dělá.)

Když jsem pak výsledek probírala s veterinářem, seznámil mě se smutnou pravdou. Spojíme-li dva negativní jedince, statistika říká, že se narodí 33% negativních potomků. Abramův otec má ED -/+ a do skupiny 33% nepatří.

Nicméně - toto vyšetření rtg přináší několik spíše řečnických otázek.

 - Kolik je v chovu trojkových psů, kteří byli na snímkování už v roce a dysplazie se u nich nestihla projevit?

 - Abram má relativně hezký výsledek DKK. U plemen, kde se ještě nemusí dělat DLK a chovatelé říkají, že jsou zodpovědní, by měli dělat i vyšetření loktů. Hezké kyčle neznamenají hezké lokty. Chápu sice, že pak s vašim psem těžko někdo bude krýt, když se bude vědět, že má špatné lokty (ač ho to z chovu oficiálně nevyřadí), ale pak je rozdíl mezi chovatelem a "chovatelem".

 

*2.-11.7.10 - Byla Barunka na prázdninách. Poprvé v takovém pravém slova smyslu. My jsme totiž jeli na dovolenou, a protože bylo v plánu hlavně navštívit spoustu zámků, tak Baru jet nemohla. A tak šla na týden ke svému synovi (Abram/Udo). Nemusela chodit spát v osm, mohla kopat díry, honit kočičky, měla k dispozici velkou zahradu, skoro pořád byla puštěná... zkrátka měla pořádné prázdniny - jako miminko u babičky. Ale co se Baru líbilo nejvíc, byla smečka, kterou s Udem vytvořila. Hlavně její funkce šéfa. Měla, co si zamanula, stačilo vrknout a Udo ustoupil, což je Barunčin sen.

Když jsem se vrátila, Ba na mě aplikovala trestné vyhoštění ze smečky (nikdy jsem ji takhle dlouho a na nedomácím místě nenechala), ale do auta se mi našáčkovala radši už při nakládání zavazadel, to abych ji náhodou nezapomněla.

Teď akorát musíme změnšit Barunčin vysoký hřebínek, který se tak vyšplhal, když měla velitelskou pozici...

Fotky z hlídání zde

A Tomášovi velký dík za starání se o mého malého žroutíka!!

*20.6.2010 - Mezinárodní výstava Brno (Intercanis Brno) - Adélka - Výborná 2, Res.CAC

*31.5. - Se Abram a Adélka zúčastnili svodu dorostu. Oba byli velice šikovní. Ale musím pochválit hlavně Adélku, jelikžo té jsem suplovala paničku já, když ta její má zlomenou nohu. A nikdo netipoval, že Adélka není moje, jak byla úchvatná!! Obě miminka byla samozřejmě nejhezčí ze všech rtw, kteří byli přítomní, ale těžko říct, jaký by byl objektivní názor.

Zde kódy černých kuřátek:

Abram: B3,H1a,J2,K2,L1a,M1a,Z1 - KLIDNÝ

Adélka: B2,H1b,J2,K2,L1a,M1a,Z1 - KLIDNÁ, PŘÁTELSKÁ

Fotky zde

*27.4. - Adélka začala podruhé hárat.

*24.4. - Jsme se byli navštívit Adélku (Iris) u ní doma. Zjištění byla velice příjemná. To, že má milující páníčky jsem věděla už dlouho, ale že má tak velké a úžasné panství, na kterém kraluje, jsem se dozvěděla až teď. Pořídila jsem pár fotek, na které se můžete podívat zde.

*11.4. - Adélka Wailerott nám dělá jednu radost za druhou! Nejdřív složila zkoušku ZZO a další víkend přivezla z ostravské výstavy známku výborná 1, titul CAC a skončila druhá při rozhodování o národního vítěze. Za fotky děkuju Lídě Fialové:

*25.2. - 2.3.2010 - Barunka dostala od babičky (mé mamky) novou hračku a nadšení, které začlo překvapilo naprosto všechny. Musela si ji brát úplně všude, ale když si ji nějakým nedopatřením nechala venku (teď totiž bydlí ve sklepě u pecku - hezky v teplíčku) do půlhodiny se ozvalo nesnesitelné pískání, jakoby se Barce chtělo k nevydržení na záchod. Samozřejmě jsme ji museli pustit ven. Její kroky však nevedly k vyvenčení, ale k hračce a zpět do tepla.

Během šílenostních her, které s hračkou prováděla, se dostala na nepochopitelná místa. Nejkurióznější však je asi 3 metry vysoká střecha nad vchodem do sklepa a pak pět metrů za plotem. Pokaždé si Barunka přivolala svým hysterickým štěkotem lidskou pomoc, aby mohla zase pokračovat ve hře.

S odstupem, který mám díky svému zpoždění, kdy píšu na stránky, vím, že hračka nakonec přišla k újmě a Baru se opět vrátila ke své již čtyřměsíční stálici = tzv. hvězdici. Nicméně ani hvězdice nezpůsobila takové pozdvižení jako příšera....

Na fotky ze hry se můžete podívat zde.

 

 

*26.1.2010 - Přišlo vyhodnocení rtg Irisky, tedy Adélky Wailerott, a nemohlo být lepší - DKK 0/0, DLK 0/0!! Gratulujeme.

* 9.1.2010 - Se poprvé naše ch.st. zúčastnila výstavy ve větším počtu než jeden, a to konkrétně v počtu dvou. Reprezentovali nás:

  • Abram Wailerott (Udo) v mezitřídě - psi: 

Původně do kruhu nastoupili psi tři, ale Fill Tánio byl vyloučen pro agresivitu vůči majiteli, takže v kruhu zůstali jen dva - Udo a Collin Lib-Vach. Vzhledem k tomu, že jsem Uda předváděla já a nejsme na sebe s Udem v této pozici zvyklí (že po něm něco chci) a kolem bylo spoustu podnětů, které bylo potřeba sledovat, byl poněkud roztěkaný a jankovitý, jak se říká. Ale k velké radosti dostal Udo známku VÝBORNÝ 1 = byl první; a jeho sok (Collin Lib-Vach) skočil s hodnocením velmi dobrý 2.

  • Adélka Wailerott (Iris) v mezitřídě - feny:

Se čtyřmi dalšími  fenami, takže konkurence byla docela vysoká. Avšak tři feny dostaly VD - Cynthia Roxi Black Touch, Bessy Rottgill a Aranka Kazibe, což je vyřadilo ze hry o první místo. Zbývala naše Iriska a Cerrie Lib-Vach. Rozhodčí Václavík M. se rozhodoval dlouho, nakonec nechal feny oběhnout ještě jedno kolo, ale než se temperamentní Iris dala dohromady, přestala běžet klusocvalem a nasadila klus, byl konec běžecké trati a ji čekalo druhé místo se známkou výborná. Takže Iris VÝBORNÁ 2.     

Touto cestou chci moc poděkovat Tomášovi, že Uda přihlásil a dovezl přes sněhovou kalamitu, a Šimšálkovým, že Irisku nejen přihlásili a dovezli, ale také velice hezky předvedli.

Pár fotek z výstavy: picasaweb.google.com/tvaculin/VystavaOlomouc912010#

 Abram a Adélka  

  • PF 2010